Nasi sąsiedzi z Zachodu chwalą sobie kolejne nowinki techniczne w dziedzinie motoryzacji, do których zalicza się np. samochód napędzany energią słoneczną, prądem bądź wodą. Oczywiście te nowoczesne modele można już zauważyć na polskich ulicach. Nie tak często jak nasze „stare” pożeracze paliwa i pieniędzy, ale jednak.

Jakie są plusy i minusy takich pojazdów?

Zacznijmy od pozytywnej strony. Po pierwsze i najważniejsze – są dużo tańsze w utrzymaniu niż nasze obecne samochody. Są bardziej ekologicznie, nie wytwarzają szkodliwych spalin, zatruwających naszą Ziemię. Praca silnika jest prawie niesłyszalna.

Niestety te wszystkie zalety muszą mieć dla równowagi wady. A tymi na pewno jest koszt zakupu takiego auta. Zdecydowanie przewyższa on cenę nowego samochodu napędzanego paliwem. Oprócz tego każde dodatkowe urządzenie włączone w aucie, na przykład klimatyzacja, znacznie zmniejsza trwałość akumulatorów. Te trzeba też kiedyś ładować, jeśli mówimy o samochodach zasilanych energią elektryczną. Niestety, nie wymyślono jeszcze idealnej metody na zasilenie samochodów, innej niż paliwo.

W naszym przypadku dochodzi też kwestia podchodzenia do takich nowinek. Zdecydowanie bardziej wolimy to, co już sprawdzone i pewne, rzadko dajemy się od razu przekonać do jakichś nowinek, czekamy dopiero aż zaczną być reklamowane, (np. gdy taki samochód użyją różne sławy i celebryci). W taki sposób upowszechniają się nowinki w różnych dziedzinach życia – także i w motoryzacji.

Advertisements